Chobots TR
Merhaba Ziyaretçi,
Eğer foruma yeniyseniz 2 dakikanızı ayırıp bizimle olmaya ne dersin?Haydi ne duruyorsun! Hemen şimdi kayıt ol!

Not:Misafirlere forum tam gözükmemektedir!


Türkiyenin Chobots Forumu
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 karışık bilgiler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Albinox
Yasaklı!
Yasaklı!
avatar

Chobots İsminiz : albinox
Mesaj Sayısı : 88
Bugs : 204
Başarı Puanı : 2
Kayıt tarihi : 25/06/10
Citizen? Free? : Free

Üye Hakkında
Uyarı Uyarı: BANNED!!
Mesajın Mesajın:
MesajKonu: karışık bilgiler   C.tesi Haz. 26, 2010 10:59 am

Bir Kısayol Oluşturmak
Sık kullandığınız bir dosyayı açmak için onun kısayolunu oluşturabilir ve her an gözünüz önünde bulundurabilirsiniz. Kısayol ya da Shortcut olarak adlandırılan masaüstü simgeleri, sık kullanılan belgelere ve uygulamalara daha hızlı ulaşmak için kullanılır.
Bir kısayola çift tıklamak, ilişkilendirilmiş uygulamayı başlatır ya da otomatik olarak belgenizi açar. Önce kısayolunu yaratmak istediğiniz dosyanızı bulun. Dosyayı seçtikten sonra, Fare ile sağ tıklayıp Kısayol Oluştur komutunu tıklayın. Ardından bu oluşturulan kısayolu sağ tıklayıp Kes komutunu çalıştıralım ve ardından masaüstünde boş bir yerdeyken sağ tıklayıp gelen menüden Yapıştır komutunu seçelim böylece kısayol oluşturulmuş olur ve isterseniz adını değiştirin.
Başka bir yol masaüstündeyken sağ tıklayıp gelen menüden Yeni -> Kısayol seçilir ve kısayol oluşturulacak dosya Gözattan seçilerek yapılır.
Kısayol yaratmanın bir diğer yolu, dosyayı farenin sağ tuşuna basarak sürüklemektir. Özel taşıma adı verilen bu işlemle dosyayı sağ tuşla sürükleyip masaüstüne bıraktığınızda bir kısayol menüsü çıkacaktır. Kısayol oluştur komutuna tıklayın. Kısayol hemen orada oluşacaktır. Yarattığımız bu kısayol sayesinde asıl dosyanın yerini değiştirmeden onu temsil eden kısayolunu masaüstüne yerleştirdik. Bu kısayollara çift tıkladığınızda kısayolunu oluşturduğunuz dosya açılacaktır.
Bir kısayol simgesini yan tarafındaki küçük ok işareti sayesinde kolayca diğer dosyalardan ayırdedebilirsiniz

Windows 98/XP de kullanılan klavye kısayol tuşları

Klavye Kısayolları Hız önemli olduğunda klavye hala en üstün araçtır. Mouse kullanarak yaptığınız eylem ve komutların hemen hemen tamamını klavyenizdeki tuş kombinasyonlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Bu basit klavye kısayolları, istediğiniz yere mouse'unuzu tıklatarak gidebileceğinizden daha hızlı gidebilmenizi sağlar. Elinizin mouse ile klavye arasında gidip gelmesinden kaynaklanan zaman kaybı ortadan kalkacağından, çalışma sayfalarında ve benzer belgelerde daha hızlı çalışabileceksiniz.
Kullanışlı klavye kısayollarından bazılarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:
İşlem Basılacak tuşlar
Kopyala CTRL+C
Kes CTRL+X
Yapıştır. CTRL+V
Geri al. CTRL+Z
Tümünü seç. CTRL+A
Kaydetmek CTRL+S
Sil. DELETE
Etkin öğeyi kapat veya etkin programdan çık. ALT+F4
Yardım Menüsünü açar F1
Seçilen öğenin adını değiştir. F2
Bir dosya veya klasör ara. F3
Belgelerimde veya Windows Gezgini'nde Adres çubuğunu göster. F4
Etkin pencereyi yenilemek F5
Bir pencerede veya masaüstünün ekran öğeleri arasında geçiş yap. F6
İmleci bir sonraki sözcüğün başına taşı. CTRL+SAĞ OK
İmleci bir önceki sözcüğün başına taşı. CTRL+SOL OK
İmleci bir sonraki paragrafın başına taşı. CTRL+AŞAĞI OK
İmleci bir önceki paragrafın başına taşı. CTRL+YUKARI OK
Açık öğeler arasında geçiş yap. ALT+TAB
Farklı Kaydet ya da Aç iletişim kutusunda bir klasör seçili ise , bir üst(önceki) klasöre geçişi sağlar BackSpace tuşu
Görev Çubuğundaki simgelerde gezinmek Windows+TAB
Çalıştır iletişim kutusunu görüntülemek Windows + R
Pencereyi simge durumuna küçültmek Windows + M
bilgisayarım ‘ ı açmak Windows + E
Masaüstünü Görüntülemek Windows + D
Başlat Menüsünü görüntülemek Windows veya Ctrl +Esc

KLAVYE (KEYBOARD)Üzerinde birçok Tuş vardır. Bu tuşların bir kısmı kısayol tuşu olarak kullanılabilir. Kısayol tuşları Q klavyeye göre ayarlanmıştır. O yüzden F klavye de kısayol tuşlarını kullanmak biraz daha zordur. Her bir harf için bir ASCII kod , bu kodların birleştiği bir ASCII tablo vardır. Biz herhangi bir tuşa bastığımız zaman ASCII tablodan harf yada işareti tanır ve basar. Klavye bir giriş ünitesidir.Klavyede bulunan tuşların görevleri şunlardır

Klavye üzerindeki tuşları 4 kısımda inceleyebiliriz;
1. Fonksiyon tuşları: Bu tuşlar her programlama dilinde ve işletim sisteminde farklı görevler almıştır. F1 den F12 ye kadardır
2. Daktilo tuşları: Bu bölümde A ile Z arası harfler 0 ile 9 arası rakamlar !,^,” , ? vb. gibi işaret tuşları ile bazı özel tuşlar bulunur.
3. Nümerik tuşlar: Bu bölümde 0 ile 9 arası rakamların yanında bazı özel fonksiyonlar bulunur. "NUM LOCK" bir kez basıldığında ışık söner ve rakamlar yerine özel fonksiyonlar çalışır.
4. Özel tuşlar :

ÖZEL TUŞLAR:
Backspace( işaretli tuş): İmlecin bulunduğu yerden sola doğru tek tek siler.
Delete (Del): İmlecin bulunduğu yerden sağa doğru tek tek siler.
Print Screen : Ekrandaki görüntüyü yazıcıya yollar. Ayrıca ekranın resmini çekmeye yarar. Bu tuşa bastığımız zaman ekranı resmini çekip hafızaya alır. Bunu görebilmek için ise Paint programı açılır ve düzen menüsünden yapıştır seçilir.
Caps Lock: (Bu tuş açıksa klavyenin sağ üst köşesinde ışık yanar.)Işık açıkken BÜYÜK HARF yazar, kapalıyken ise küçük harf yazar.
Num Lock: (Bu tuş açıksa, klavyenin sağ üst köşesinde ışık yanar.)Bu tuş açıkken klavyenin sağ tarafında bulunan rakamları kullanabiliriz. Kapalıyken ise tuşların üzerinde bulunan özel fonksiyonlar çalışır.
Scroll Lock: Bu tuşa basıldığında imleç kilitlenir ve ekran kayar. Sadece Excel Programında kullanılır.
Pause : Bu tuşa basıldığında ekran durur.
Insert : Araya yazı yazacağı zaman kullanılan bir tuştur.
Control+Alt+Del:Aynı anda basıldığında bilgisayarın açma –kapama düğmesine basmadan hafızayı tamamen silmemizi ve bilgisayarı yeniden başlatmamızı sağlar.Ayrıca tuş kilitlenmesini de açar.

bilgisayar açıldığında yanıp sönen göstergeye “İMLEÇ ” denir. İmleç her tuşa basıldığında sağa doğru kayar.
Home : İmleci satırın başına getirir.
End : İmleci satırın sonuna götürür.
Page up: İmleci bir ekran yukarı çıkarır.
Page Down: İmleci bir ekran aşağıya indirir.
Space Bar: (Harflerin altındaki uzun tuş) Yazı yazarken harf aralığı vermek için kullanılır.
Tab Tuşu: Bu tuşa basıldığında imleci 8 karakter birden sağa hareket ettirir.
AltGr : Klavye üzerinde bazı tuşlar ikiz, bazı tuşlar üçüz görevlidir.

INTERNET
Internet Nedir?

Dünya üzerindeki bilgisayarların birbirlerine bağlanması ile oluşan geniş alan ağına internet denir “Internet” kelimesi, INTERnational NETwork kelimelerinin kısaltılmasından elde edilmiştir ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bilgisayar ağını ifade eder. Bildiğimiz gibi ağ birbirine bağlı bilgisayarların oluşturduğu ortamdır. Internet ağında dünyadaki bilgisayarlar birbirlerine telefon hatları ile bağlıdırlar. Bu bilgisayarlardan sunucu olanlar günün 24 saati ve her gün Internet üzerindedirler.
Internet,
• Dünya çapında bir kütüphanedir.
• Büyük bir bilgisayar ve iletişim ağıdır.
• Fikirlerin paylaşıldığı bir demokrasi platformudur.
• İnsan hayatını kolaylaştırıcı (banka, alışveriş, dergi, gazete, TV hizmetleri) yönleri vardır.
• Çift yönlü bilgi aktarımı yapılabilmektedir.
• Internetin sahibi yoktur (kimse denetleyemez.)
Internetin çatısını üniversiteler, kamu kurumları ve ticari kuruluşların bilgisayarları oluşturmaktadır. Kullanıcılar internete bu kurumlardan aldıkları hizmet aracılığıyla erişirler. Bu kurum ve kuruluşlar bilgisayarlarını hiç kapatmazlar. Bu bilgisayarlara sunucu denilmektedir. Genellikle, ofis ve evlerdeki kullanıcılar (istemci) bilgisayarlarına taktıkları fax-modem ile telefon hatları üzerinden sunuculara ulaşmaktadır.
Bir kişisel bilgisayar ile Internet’e bağlanmak için neler gerekli?
Internete bağlanmak için önce
• Modem almanız gerekli. Modemler dahili (internal) ve harici (external) olarak PC ye 2 şekilde takılabilir. Dahili modemler bilgisayarınızın içine takılır. Harici modem ise bilgisayarın dışında ayrı bir aygıt olarak kullanılır.
2 Çeşit Modem Vardır:
• Normal Modem: Hızı 56 Kbps(bit per second) dir. Saat başına ücret tarifesi vardır. İnternet’teyken telefon hattı meşguldür.

• ADSL modem : ADSL’e Hızlı internette denmektedir. Hızı verilen aylık sabit ücrete göre değişir. 256Kbps, 512Kbps, 1024Kbps hızları mevcuttur. İnternet’teyken telefon hattı meşgul değildir.

• Telefon hattı : Bilindiği gibi Internet bir geniş alan ağıdır. Geniş alan ağındaki bilgisayarlarda birbirleriyle telefon hattı vasıtasıyla iletişim kurarlar. Bu yüzden Internet’e bağlanmak için mutlaka telefon hattı olmalıdır.
• Sıra geldi internete abone olmaya. Bir Internet Servis Sağlayıcısından(ISS); TTNET, Superonline, E-Kolay gibi internet aboneliği almalısınız. Bu aboneliği aldığınızda size şu bilgiler verilir.
? Kullanıcı adı
? Kullanıcı parolası
? Telefon numarası

WEB TARAYICILAR (Internet Explorer)
Web sayfalarını kullanıcının anlayacağı şekle dönüştüren ve görüntüleyen programlara Web Tarayıcılar denir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Microsoft firmasının ürettiği Internet Explorer dır. Netscape Navigator , Mozilla , Firefox gibi programlarda web tarayıcı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır

Internet Explorer KullanımıInternet Explorer, Windows ile birlikte gelen ücretsiz bir yazılımdır ve kullanımı oldukça kolaydır.

Program çalıştırıldıktan sonra kullanıcını yapacağı tek iş gezmek istediği sitenin adresini aynen adres satırına yazıp enter (giriş) tuşuna basmaktır.
Bağlantı Link: Eğer farenizi bir web sayfası üzerinde dolaştırırken fare el simgesi halini alıyorsa bu o satır veya şeklin başka bir sayfa ile bağlantılı olduğunu gösterir. Fare o şeklin yada yazının üzerindeyken tıklarsak ilgili sayfaya geçeriz.

Explorer Programının Bazı Düğmeleri ve İşlevleri• Geri – İleri: Önceki veya sonraki web sayfasına gider.
• Dur: Yüklenmekte olan sayfanın yüklenişini durdurur. Bunu örneğin yanlış bir bağlantıyı tıkladığımıza kullanırız.
• Yenile: Sayfa tam olarak yüklenememişse yada görüntülenmediyse adres kısmına yeniden adını yazmak yerine burayı tıklarız. Sayfa baştan yüklenir.
• Sık Kullanılanlar: Burada Internet’e sıkça ziyaret ettiğimiz sitelerin adresleri tutulur. Bir sayfa üzerindeyken “Sık Kullanılanlar” Menüsünden “Sık Kullanılanlara Ekle” komutunu vermek o sayfayı listeye ekler. Daha sonra sık kullanılanlar menüsünden eklediğimiz sitelere daha kolay ulaşabiliriz.
Web Sayfası: Internet adreslerinde karşılaşılan sayfalardan her birine web sayfası denir.

Link (Bağlantı/Köprü) Nedir? : Bir web sayfasından diğer bir web sayfasına, bir dosyaya veya kendi içerisinde herhangi bir noktaya, bağlantı kurulmasını sağlayan geçiş noktalarıdır. Üzerlerine fare ile gelindiğinde imleç değişikliğine neden olur ve tek tıklama yapıldığında çalışırlar.
Home Page (Ana Sayfa) : En basit tanımıyla, Internet adreslerinde karşılaşılan ilk web sayfasına denir. Internet adresleri tek bir web sayfasından oluşabilir. Bu şekilde hazırlanan bir Internet adresi için home page veya web sayfası terimlerini de kullanmak mümkündür.

[Dosya Sıkıştırma Nedir?
Sıkıştırılmış bir dosya, genellikle, uzantısından ayırt edilir. Kullanılan programın türüne göre sıkıştırılmış dosyanın uzantısı (.ZIP, .RAR vb) olabilir. En yaygın kullanılan Winzip programıdır. Internet’ten dosya indirdiğimizde genelde dosyaların hepsi ziplenmiş (yani sıkıştırılmış durumdadır); bunun bize avantajı dosyaları sıkıştırarak daha az yer kaplamasını ve bu sayede dosyanın boyutu azaltarak daha kısa sürede dosyaları indirebiliriz veya ekli dosya gönderirken daha kısa sürede gönderebiliriz.
Download(İndirme) : Internet üzerinde başka bir bilgisayardan kendi bilgisayarımıza dosya veya program yükleme işlemidir. Yani bu işlemde Sunucu bilgisayardan İstemci bilgisayara dosya yüklenir.
Upload(Gönderme) : Internet üzerinde kendi bilgisayarımızdan başka bir bilgisayara dosya yükleme işlemidir. Bu işlem download işleminin tersidir. Yani bu işlemde İstemci bilgisayardan Sunucu bilgisayara dosya yüklenir.

Wordde yazı yazarken dikkat etmemiz gereken hususlar

• Wordde enter tuşunu sadece yeni paragrafa geçmek için kullanırız. Satırbaşı için Enter tuşuna basmamız gerekmez. Word sığmayan kelimeleri otomatik olarak aşağıya alıp yazmaya devam eder.


• Wordde yazı yazarken word yazım kuralı gereği nokta(.), virgül(,), noktalı virgül( gibi noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılır, ve yazmaya boşluk bırakıldıktan sonra devam edilir. Bu boşluğu boşluk çubuğu ile yaparız.


• Herhangi bir şekilde yazımızın ilk paragrafını yazdıktan sonra yazımıza başlık eklemek istediğimizde, imleci yukarı yani bir üst satıra çıkarmak için uğraştığımızda word buna izin vermeyecektir. Bunu yapabilmek için farenin imlecini ilk paragrafın satır başına getirip ENTER tuşuna basarız. Böylece paragramızı 1 satır aşağı kaydırmış oluruz. Aynı şekilde araya bir kaç satır eklemek istediğimiz zamanda yine imleci o satırın başına getirip ENTER tuşuna basmamız gerekir.


• Yine Wordde çok yapılan hatalardan bir tanesi de kelime, satır, paragraf veya tüm yazıyı seçtiğimiz zaman(Ctrl+a), klavyeden herhangi bir tuşa bastığımız zaman, seçtiğimiz kelime, satır veya paragrafın silindiğini görmekteyiz. Bunu engellemek için ya fare ile boş bir yere tıklarız ya da yön tuşları (sol, sağ, yukarı, aşağı) ile bu seçimi kaldırabiliriz.


• Ayrıca herhangi bir şekilde yazdığımız paragraflar arasında bir kaç satır boşluk varsa bu boşlukları silmek için Backspace( , imlecin sol tarafını siler) veya Delete(Del, imlecin sağ tarafını siler) tuşuna basarız. Eğer ilk paragrafın sonunda isek ve aşağıdaki 2. paragrafı hemen ilk paragrafın sonuna eklemek istersek o zaman delete tuşuna basar sileriz. Yok eğer imlecimiz 2. paragrafın ilk satırının başında ise ve bu paragrafı 1. paragrafın sonuna eklemek istersek, o zaman imlecin sol tarafındaki boşluğu silmek için bu sefer Backspace tuşuna basarız.

Logged

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
karışık bilgiler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Konu Bilgileri (Detaylı Bilgiler)
» Herşey Karıştı ( Adını Bilmiyorum)
» Profilde Bilgiler Bölümü
» Konu Bilgiler Kod AciL Lütfen
» Faydali Bilgiler

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Chobots TR :: Forum Dışı :: Püf PC-
Buraya geçin: